Ogólnopolski Festiwal Tańca w Pniewach objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Burmistrza Miasta Pniewy i Starosty Powiatu Szamotulskiego po raz pierwszy odbył się 30 listopada 2019 r.

Profesjonalne warsztaty, przepiękne występy konkursowe oraz pokazy pozakonkursowe, ciekawi goście, mnóstwo nagród i masa dobrej energii – to wszystko długo będziemy wspominać!

W ramach Festiwalu odbył się Turniej Tańca Nowoczesnego, który składał się z prezentacji konkursowych solistów oraz zespołów tanecznych w poszczególnych grupach wiekowych. Ocena zespołów polegała na merytorycznej ocenie występów w kategorii inscenizacji tanecznej – prezentacji artystycznej wybranego tematu przy użyciu technik tanecznych tańca klasycznego, współczesnego i nowoczesnego, w formie miniatur tanecznych i inscenizacji, z wykorzystaniem kostiumów i rekwizytów do wybranego utworu muzycznego. 

W 2019 roku na start zgłosiło się 21 zespołów z okolicznych miejscowości (Pniewy, Kwilcz, Sieraków), z sąsiednich miejscowości  Opalenica, Skórzewo, Suchy Las, Poznań, Drezdenko) oraz z innych województw (Bydgoszcz, Kościan). W kategorii solistów wystąpiło 51 osób ze Szczecina, Bydgoszczy, Poznania, Lubonia, Sierakowa, Drezdenko, Suchego Lasu, Skórzewa, Opalenicy, Kwilcza, Krzyża Wlkp.
Łącznie wystąpiło 390 uczestników.
W Festiwalu wzięło udział 6 zespołów z regionu, liczących łącznie 102 osoby. Jako soliści przez jury wystąpiło 11 tancerzy. Lokalne zespoły oraz pozostali uczestnicy byli dopingowane przez liczną widownię. Łącznie na widowni zasiadło ok. 300 osób, co można uznać za spory sukces, mając na uwadze, że pierwszy festiwal odbył się w andrzejkową sobotę.

W 2020 roku II Ogólnopolski Festiwal Tańca w Pniewach również odbył się w listopadzie – 28-29.11.2020 roku. Uczestnicy zawalczyli o Puchar Burmistrza Miasta Pniewy i o Puchar Starosty Szamotulskiego.

Pierwszego dnia prezentacje taneczne przedstawili tancerze (soliści, duety i zespoły) tańca nowoczesnego, a w drugim dniu festiwalu – publiczność podziwiała tancerzy (solistów, duety i grupy) tańca w powietrzu.

Wydarzenie udało się zorganizować na bardzo wysokim profesjonalnym poziomie w formule on-line (nagrania prezentacji uczestników) i ocenie prezentacji przez jurorów w czasie rzeczywistym. Pozyskano dodatkowe środki na organizację streamingu wydarzenia, dzięki czemu liczba odbiorców sięgnęła 784 osób (762 odbiorców w kraju i 22 z zagranicy). Dana liczba została zarejestrowana na serwerze dedykowanym festiwalu, natomiast faktyczna liczba jest zdecydowanie większa, ponieważ duża liczba osób (dodatkowo jeszcze około pół tysiąca osób) oglądała przekierowaną z serwera transmisję na Facebook’u, a transmisja z profilu festiwalu (https://www.facebook.com/ftpniewy) była crosspostowana na strony partnerów.

Podczas 2 dni festiwalowych jurorzy ocenili występy:

28.11.2020 – 226 tancerzy w 47 prezentacjach w kategorii Tańca Nowoczesnego,

29.11.2020 – 131 tancerzy w 116 prezentacjach w kategorii Tańca w Powietrzu,

Łącznie w II edycji festiwalu wzięło udział 357 zawodników.

 

Do zobaczenia w roku 2021!