Ogólnopolski Festiwal Tańca w Pniewach objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Burmistrza Miasta Pniewy i Starosty Powiatu Szamotulskiego po raz pierwszy odbył się 30 listopada 2019 r.

Profesjonalne warsztaty, przepiękne występy konkursowe oraz pokazy pozakonkursowe, ciekawi goście, mnóstwo nagród i masa dobrej energii – to wszystko długo będziemy wspominać!

W ramach Festiwalu odbył się Turniej Tańca Nowoczesnego, który składał się z prezentacji konkursowych solistów oraz zespołów tanecznych w poszczególnych grupach wiekowych. Ocena zespołów polegała na merytorycznej ocenie występów w kategorii inscenizacji tanecznej – prezentacji artystycznej wybranego tematu przy użyciu technik tanecznych tańca klasycznego, współczesnego i nowoczesnego, w formie miniatur tanecznych i inscenizacji, z wykorzystaniem kostiumów i rekwizytów do wybranego utworu muzycznego. 

W 2019 roku na start zgłosiło się 21 zespołów z okolicznych miejscowości (Pniewy, Kwilcz, Sieraków), z sąsiednich miejscowości  Opalenica, Skórzewo, Suchy Las, Poznań, Drezdenko) oraz z innych województw (Bydgoszcz, Kościan). W kategorii solistów wystąpiło 51 osób ze Szczecina, Bydgoszczy, Poznania, Lubonia, Sierakowa, Drezdenko, Suchego Lasu, Skórzewa, Opalenicy, Kwilcza, Krzyża Wlkp.
Łącznie wystąpiło 390 uczestników.
W Festiwalu wzięło udział 6 zespołów z regionu, liczących łącznie 102 osoby. Jako soliści przez jury wystąpiło 11 tancerzy. Lokalne zespoły oraz pozostali uczestnicy byli dopingowane przez liczną widownię. Łącznie na widowni zasiadło ok. 300 osób, co można uznać za spory sukces, mając na uwadze, że pierwszy festiwal odbył się w andrzejkową sobotę.

W 2020 roku II Ogólnopolski Festiwal Tańca w Pniewach również odbędzie się w listopadzie – 28-29.11.2020 roku. Uczestnicy zawalczą o Puchar Burmistrza Miasta Pniewy i o Puchar Starosty Szamotulskiego.

Pierwszego dnia prezentacje taneczne przedstawią tancerze (soliści, duety i zespoły) tańca nowoczesnego, a w drugim dniu festiwalu – publiczność będzie mogła podziwiać tancerzy (solistów, duety i grupy) tańca w powietrzu.