Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o uhonorowaniu wybitnych postaci oraz epoki, która określiła naszą narodową tożsamość, podejmując okolicznościowe uchwały.

30 lat temu, w maju 1992 r., w drodze na Kanczendzongę, swój dziewiąty ośmiotysięcznik, zaginęła Wanda Rutkiewicz – himalaistka, pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest. Jak przypomnieli posłowie w uchwale, tego samego dnia, 16 października 1978 r., Karol Wojtyła został papieżem. Rok później w czasie wizyty w Polsce Jan Paweł II powiedział do Wandy Rutkiewicz: “Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko”.

„Pokonywała bariery, została prekursorką kobiecych zespołów górskich, bo nie godziła się, by zdolne alpinistki były wyłącznie broszkami w męskich wyprawach. Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i niezwykłą inteligencją” – podkreślił Sejm.

I właśnie siła, sprawność fizyczna, inteligencja, a dodatkowo artyzm będą towarzyszyć uczestnikom tegorocznego IV Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca w Pniewach, który się odbędzie 17-19 czerwca 2022.

Szczegóły dot. Turnieju Tańca w Powietrzu i Turnieju Tańca Nowoczesnego, Regulaminy, formularz zgłoszeń – już w marcu na stronie wydarzenia. Bądźcie z nami 🙂

IV OFT w Pniewach został dofinansowany ze środków Burmistrza Gminy Pniewy oraz Starostwa Powiatowego w Szamotułach.